Strana 44 od 74 PrvaPrva ... 3440414243444546474854 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 431 do 440 od ukupno 734
Like Tree2947Likes

tema: Haifisch 23 - Moja kolekcija

  1. #431
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Hvala Vladimire!

    Takođe hvala za link. Ovde se samo potrvđuje genijalnost Co-Axiala, koji je već od početka zamišljen za masovnu proizvodnju.

  2. #432
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Eh, da je Kintaro Hattori znao....

    ZENITH EL PRIMERO STRATOS FLYBACK RAINBOW 03.2061.405/21.M2060

    Naziv: 20200628_110205_HDR.jpg, pregleda: 390, veličina: 200,2 KB

    Kućište

    Prečnik: 45,0 mm
    Visina: 14,5 mm
    L to L: 52,5 mm
    L - L: 23,0 mm
    WR: 10 ATM - 100 metara
    Težina: 184 g

    Nerđajući čelik, na vrhu finiširano finim brušenjem, sa strane visoko polirano

    Naziv: 20200628_111253_HDR.jpg, pregleda: 373, veličina: 138,1 KB


    Bezel: Keramika, jednosmerno rotirajući, 120 klikova

    Naziv: 20200628_110815_HDR.jpg, pregleda: 381, veličina: 174,9 KB


    Poklopac kućišta: Transparentan (safirno staklo), ušarafljiv, čelične površine visoko polirane

    Naziv: 20200628_111937_HDR.jpg, pregleda: 374, veličina: 180,3 KB


    +
    Masivno i kompaktno kućišta, overeno kratkim lugovima, koji sat stabilno postavljaju na površinu ruke
    Keramički bezel
    Dizajn hronografskih pušera u izduženom obliku se na diskretan način stapa sa linijom kućišta
    Strmo padajuć bezel u smeru prema staklu, vizualno smanjuje realne mere sata
    Dvobojni indeksi na bezelu su odlično ukomponovani u koncept izgleda sata
    Tradicionalno visoka kvaliteta završne obrade Zenitha

    -
    Uprkos vizualnim trikovima u vidu neistaknutih hronografskih pušera, kratkih lugova i strmog bezela, koji u pogledu smanjuju mere, smatram, da bi idealni prečnik ovog modela bio 43,0 mm. Sa druge strane, prečnik Pilot linije Zenitha je već dve decenije 45,0 mm i tako je postao standard.

    Naziv: 20200628_111418_HDR.jpg, pregleda: 354, veličina: 109,9 KB



    Krunica

    Pozicija 3
    Prečnik: 7,5 mm
    Ušarafljiva
    Polirana završna obrada

    +
    Proporcionalnost sa dimenzijama sata
    Kvaliteno urađen potpis

    Naziv: 20200628_111126_HDR.jpg, pregleda: 367, veličina: 147,2 KB


    Staklo

    Safirno
    Prečnik: 36,0 mm
    Oblik: Kupolasto (Domed)

    +
    Unutrašnji AR premaz
    Kupolast oblik upotpunjuje pilotsku narav sata

    Naziv: 20200628_105950_HDR.jpg, pregleda: 385, veličina: 213,1 KB



    Brojčanik

    Boja:Crna
    Datum na poziciji 6
    Podbrojčanik malog sekundnika na poziciji 9, podbrojčanik hronografa sa štoperom do 30 minuta na poziciji 3, podbrojčanik hronografa sa štoperom do 12 sati na poziciji 6
    Indeksi izraženi arapskim brojevima (luminirani)
    Kazaljke: Skeleton (luminirane)

    Naziv: 20200628_110932_HDR.jpg, pregleda: 366, veličina: 176,8 KB


    +
    Brojčanik je definisan subdialom na poziciji 3, sa markerskom kružnom skalom u 4 boje (plava, zelena, bela i žuta), koje sa crvenim hronografskom kazaljkom stvaraju vrlo privlačan vizualni doživljaj
    Način pozicioniranja indeksa - brojevi su smešteni u prethodno napravljena mesta na brojčaniku. Locirani su direktno pod razinom osnove brojčanika. Možemo reći, da su implicirani u podlagu. Postupak je urađen vrlo vešto, jer već površan pogled daje osećaj, da se ne radi o printanom brojčaniku
    Zenitova zvezda je visoko aplicirana na osnovu brojčanika
    Dovoljno duboko pozicioniranje podbrojčanika ispod razine podloge
    Vertikalno postavljena Telemeterska kružna skala, koja na diskretan način potpisuje pilotski karakter sata
    Odlična rezolucija i luminacija brojčanika

    -
    Potpuno shvatam, da je datumski prozor sa belom pozadinom, kao takav uočljiviji, koloritno kompenzuje izostavljeni indeks 6, ali usuđujem se tvrditi, da bi crna pozadina sa belim displajem donela veću usklađenost i ravnotežu brojčanika

    Naziv: 20200628_113616_HDR.jpg, pregleda: 376, veličina: 69,7 KB



    Mehanizam

    Zenith El Primero 405 B - In House
    Automatik sa mogućnosti ručnog navijanja
    Dimenzije: 30,0 mm x 6,5 mm
    Column Wheel
    31 rubin / 36.000 b/h (5 Hz) / 50 sati rezerve rada
    Opcija Hackinga
    Smer samonavijanja: Obostrana (Bidirectional)
    Antishock system: Zenithium - In House (smesa aluminijuma, titanijuma i nobijuma, koja lakoćom, snagom i elastičnošću odlično apsorbuje stres)
    Spirala (Hair Spring): Silicijum
    Nemirnica (Balance Wheel): Glucydor Titanium
    Glavna opruga (Mainspring): Nivarox
    Regulator: Zenith - In House
    Preciznost hronografa: 1/10 sekunde
    ISO certifkovana dnevna preciznost: -3 +5 sec /d COSC Chronometer
    Komplikacije: Masli sekundnik, Datum, Hronograf sa štoperom do 30 minuta i 12 sati, Flyback
    Predstavljen: 1969

    +
    Prvi automatski hronograf u istoriji - važi za jednog od najvećih dostignuća u časovničarstvu. Opšte je poznato, da je u toj trci Zenith izašao kao pobednik ispred Projekta 99 (Breitling & Heuer & Hamilton & Buren & Dubois Depraz) i Seika, te da se radilo o fotofinišu od 2,5 meseca razlike - ako uzmemo u obzir, da je bilo potrebno 43 godine od prvog automatskog sata do prvog automatskog hronografa.
    Manje je poznat način, na koji je Zenith došao do tog uspeha, koji ga je ustoličio i ovekovečio večitim zvezdanim horološkim sjajem. Prča je posebna, mada sadržava nekoliko tipičnih elemenata načina rada najmoćnije časovničarske industrije na svetu.
    Zbog toga se moramo vratiti čak u 1911 godinu, kada je horološki majstor, Georges Pellaton - Stuedler, u selu Les Ponts De Martel, predgrađu La Locle-a, ustanovio manju firmu za izradu mehanizama, koju je registrovao u Martel Montres s.a. 45-godišnji Pellaton je važio za iskusnog eksperta, jer je do tada bio tehnički direktor u prestižnoj fabrici satova Le Phare.
    Rezultati su stigli 6 godina kasnije, kada se Martel povezuje sa sugrađanima, tada već poznatim i velikim Universalom, kojeg počinje opskrbljivati hronografskim mehanizmima. To je bilo pionirsko vreme ručnih satova sa hronografima i prodane količine su zauzimale jedva primetan deo u ukupnoj tržnoj realizaciji. 1921 godine dolazi do prve krize u švajcarskoj industriji i mnogi manji proizvođači su zauvek izgubili tlo pod nogama.
    Martel je 1923 godine bio jednom nogom u ponoru. Georges Pellaton je proizvodnju reducirao samo na jedan mehanizam, Calibre 17, koji je imao osnovnu komplikaciju - merenje vremena. Neočekivano, slamčica spasa dolazi iz Japana.
    1.septembra, 1923 Tokio biva razoren katastrofalnim potresom. Fabrika Seikosha (današnji Seiko) je bila porušena, dok je levo krilo potpuno izgorelo. U njemu se nalazilo 1500 satova, koji su čekali na popravak. Vlasnik, Kintaro Hattori je munjevito reagovao. Martelu je poslao naručbu, ne samo za 1500 kalibara, nego i mnogo više, za restart proizvodnje. Ovo je Martel potpuno oživelo. Ne samo, da je prebrodio prvu krizu, nego je spreman dočekao i drugu časovničarsku krizu švajcarske industrije, koja je bilo proizrokovana velikom ekonomskom depresijom, 1929 godine.
    Tridesete godine prošlog veka su popularnost ručnih satova sa hronografima digle do neba. Ovde se Martel snašao, kao riba u vodi. Za Universal razvija kalibre 281 ( 1934 godina, drugi hronograf u istoriji sa dva podbrojčanika), 1936 godine: Compax - prvi hronograf u istorii sa 3 podbrojčanika, 1940 godine legendarni Aerocompax sa kalibrom 291 (tri podbrojčanika + dodatni subdial, koji je bio takozvani sat u satu i koji je vršio GMT funkciju), 1943 dolazi još jedna legenda Tricompax, kalibar 281 (hronograf sa komplikacijom Moonphase i dan, datum - svako u svom prozoru) i 1945 godine, čuveni Medico Compax sa kalbirom 285 - hronograf za merenje srčanog pulsa.
    Zenith u ovu priču ulazi dwceniju ranije - 1935 g. Universal je bio 30 % vlasnik Martela, a sin osnivača Universala, Raul Perret je sedeo u upravnom odboru Martela i takođe Zenitha. Uz činjenicu, da su se sva preduzeća nalazila na međusobnoj udaljenosti od 3 kilometra, zahvaljujući Raulu, počela je bliska suradnja. Time i Zenith ulazi u svet hronografa sa Compurom i Compaxom, dok je krunu suradnje predstavljala zajednička reklama u medijimia, sledećih pet godina. Korisnici Martelovih mehanizama postaju Vacheron Constantin, Jaeger LeCoultre, Girard Perregaux i Eberhard.
    1954 godine dolazi do dramatičnog preokreta. Universal sprovodi višegodišnju želju i počinje sa vlastitom proizvodnjom mehanizama. Izgrađuje novu fabriku u predgrađu Ženeve, Carougeu, te time i u fizičkom smislu potvrđuje tri decenije star naziv, Universal Geneve.
    Odlazak Universala je za Martel predstavljao neizlečiv udarac, jer Zenithu je hronografski portofilio predstavljao samo dopunsku delatnost. Prvi put u životu, Martel počinje sa kompletnom proizvodnjom satova. Međutim, on je na tržištu bio potpuni anonimus, jer je sve vreme bio igrač u pozadini, a Universal je mehanizme označavao sa vlastitim imenom. Nije pomoglo ni reklamiranje, da se radi o iskusnoj firmi i u naredne tri godine, firma je potonula do dna.
    1958 godine, Zenith kupuje sve akcije Martela i priključuje ga u svoj sastav. Koliko je ovo bio dobar potez za Martel, toliko bolji je bio za Zenith. Ovaj gigant se u to vreme našao u kreativnom vakuumu na području automatskih kalibara. Dok je konkurencija sve više uvodila automatske mehanizme na bazi rotora, Zenith je raspolagao samo sa kalbrima 133 i 133.8, koji su bili takozvani bumperi i predstavljali su niži stepen produkcije. Kupovinom Martela, pored ogromne baze hronografa, Zenith je došao do izvanrednog kalibra 1118 sa datumom, iz kojeg je kasnije nastao legendarni Zenith 2522PC.
    Od tada je sve bilo lakše. 1962 godine počinje sa snovanjem, kako rešiti tu zagonetku, koja je predstavljala nerešiv problem za sve aktere u delatnosti - automatski hronograf.
    Zenith je imao sve, odnosno imao je Raoula Pellatona, njegovog starijeg brata Georgesa i Charlesa Vermota. Svi su dolazili iz Martela. Georges i Raoul su sinovi osnivača Martela, Georgesa Pellatona starijeg. Ako naglasim, da je Raoul autor legendarnih kalibara Aerocompax i Tricompax, onda je potpuno jasno, kakav je bio potencijal te ekipe.
    Čak i njima je trebalo 6 godina, da dođu do besmrtnog rezultata i prestignu ranije pomenutu konkurenciju. El Primero je bio predstavljen 10. januara, 1969 godine. Sve kasnije je već zimzelena priča. Ne samo, da je bio prvi, nego je bio i bolji od Chronomatica, koji je udarao frekvencijom od 19.800 b/h i Seika 6139 sa 21.600 poluoscilacija. Dali treba posebno napominjati, da je u tom trouglu bio jedini sa statusom hronometra? Ili, da je jedini omogućavao nadgradnju sa komplikacijama Flyback, Moonphase i Full Calendar?
    Charles Vermot postaje Zenithova legenda 1975 godine, kada ignoriše naređenje tadašnjeg vlasnika i umesto, da uništi strojnu opremu i dokumentaciju za proizvodnju El Primera, on 400 tona gvožđa sakriva po podrumima i tavanima Le Loclea, pa time omogućuje nesmetani restart proizvodnje 8 godina kasnije.
    A Raoul Pellaton, pravi otac El Primera? On se povukao u tišini, na svoj način. Decembra 1968 godine, kada je sve završio, skinuo je naočare, počistio sto, uzeo mantil i zatvorio vrata kancelarije za sobom. Napustio nas je 3.januara, 1978 godine, dok je El Primero još uvek tu. Tako nije bio samo prvi, nego i poslednji u ovom ljubavnom švajcarsko-japanskom trouglu. A da je Kintario nekada znao, šta će se desiti.....

    Pored navedenih istaknutih karakteristika, mehanizam krasi atraktivna Cote De Geneve obrada rotora

    Naziv: 20200628_111644_HDR.jpg, pregleda: 354, veličina: 202,2 KB



    Narukvica

    Nerđajuči čelik
    22,0 mm
    Spoljašni linkovi obrađeni finom brušenjem, dok je untrašnji red obeležen visokim poliranjem
    Kopča sa leptir (Butterfly) sistemom
    Fino brušena završnica

    Naziv: 20200628_112103_HDR.jpg, pregleda: 359, veličina: 132,3 KB


    +
    Svaki pojedini link opremljen vlastitim montažnim sistemom
    Vrlo pokretljiva i prilagodljiva struktura
    Izvanredna završna obrada
    Potpisana kopča na obe strane

    Naziv: 20200628_112237_HDR.jpg, pregleda: 403, veličina: 115,9 KB



    Embalaža

    Spoljna kutija iz tvrdog kartona se otvara celom prednjom stranom. Dno je opremljeno prostorom za dokumentaciju.
    Unutrašnja kutija je napravljena od masivnog, lakiranog drveta. Unutrašnjost je prevučena vrlo prijatnom umetnom masom. Sat je sigurno smešten na sredini donjeg dela.

    Naziv: 20200628_112414_HDR.jpg, pregleda: 355, veličina: 199,0 KB


    +
    Izuzetno kvalitetno pakiranje, koje top razred dostiže i u segmentu estetike. Praktična i jednostavna, odlično prati renome sata

    Naziv: 20200628_112606_HDR.jpg, pregleda: 364, veličina: 197,8 KB


    Naziv: 20200628_112702_HDR.jpg, pregleda: 418, veličina: 246,6 KB



    Dano / Dobijeno

    7.400,00 €

    Zvanični navodi Zenitha, predstavljeni na Baselworldu 2015 godine, koji se odnose na izradu jednog sata sa hronografom:

    9 meseci rada
    20 časovničara na delu
    5.500 različitih operacija
    50 brušenja na brojčaniku
    77 raličitih brušenja na mostu sata
    5 do 50 operacija na pojedinoj komponenti sata
    18 različith metala na klasičnoj verziji sata

    Ovde nije uključeno planiranje, crtanje i dizajaniranje.

    Zenith je sa nebom povezan ne samo putem slave, nego i sa velikim pionirskim podvizima na području aviacije. Kada je legendarni francuski entuzijasta Louis Bleirot, 1909 godine, kao prvi čovek preleto Le Manche, na ruci je nosio sat Zenitha. Crni emajl brojčanik, pričvrščeni lugovi, oversized indeksi, Catedhral kazaljke, mali sekundnik i velika (Onion) krunica. Da, pravi pilot.

    1939 godine dolazi čuveni Montre D'Aeronef, letački sat na ručno navijanje, koji se mogao pričvrstiti na komandnu ploču aviona Francuskog vojnog vazudhoplovstva.

    1961 godine Zenith za trgovca satovima, A, Cairellija iz Rima, pravi legendarni model Tipo CP-2, hronograf sa Martelovim kalibrom 146. Model je nasledio Leonidasov Tipo CP-1 i napravljeno je 2.500 komada. Pošto nisu bili svi prodani Aeronatuici Militare Italiana i Marine Militare (na poleđini označeni sa AMI ili MM), nekolicina je ostala neoznačena, pa ne treba posebno naglašivati, kakvu pometnju prave ti primerci među kolekcionarima.

    Sa modelom Stratos Rainbow se Zenith vraća francuskim vojnim ratnim snagama. 1994 godine izlazi prva serija a dvadeset godina kasnije druga. Iako, nisu limitirane, radi se o malim količinama (do 3000 komada u slobodnoj prodaji), što znači, da se radi o retkoj zverki. Osim narukvice, hronografskih pušera i keramičkog bezela, najveća razlika se nalazi u prečniku. Novi Rainbow je za 5 mm širi i time izjednačen sa Pilot linijom proizvođača.

    Naziv: 20200628_113429_HDR.jpg, pregleda: 388, veličina: 206,2 KB


    Satove uvek kupujem nove. U mojoj kolekciji, samo jedan sat nije bio nov, kada sam ga kupio, mada je i on došao iz antikvarnice. Citizen Bullhead. Sigurnost, garancijski uslovi, potpuna dokumentacija, prisustvo embalaže, način nošenja sata već od samog početka i lično vrlo važan faktor, pravilno određivanje i ispunjavanje servisnih intervala - u mojem shvatanju opravdava višu cenu u usporedbi sa polovnim satom.
    Kada mi je Rainbow u početku 2015 godine, zbog male količine, prebrzo pobegao sa radara, izgubio sam nadu, da će jednom biti moj. Ali u poslednjim danima prošle godine, stiže telefonski poziv od prijatelja sa poslovnog puta na Kanarskim otocima. Znam, da misliš, da te zaj....., ali upravo u rukama držim potpuno novog Rainbowa. Sav je u nalepkama i foliji. U nekoliko dana je bio moj. Lagao bih, kada bih rekao, da sam pomno pratio zbivanja na tržištu, koja se odnose na ovaj model. Ali bar jednom mesečno od 2016 godine sam krstario netom u potrazi za njim. Možda se desilo, da mi je neki primerak promakao ali u 4 godine nisam nikada naišao na ponudu novog. Zato sam prilično uveren, da sam dobio zadnji postojeći novi primerak ovog sata.

    Naziv: 20200628_113051_HDR.jpg, pregleda: 367, veličina: 230,4 KB
    Baron, bezbi, taunus and 12 others like this.

  3. #433
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.337
    Lajkovi
    27420
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Kultni sat i mehanizam!!!
    Haifisch23 likes this.
    Omega rules !!!

  4. #434
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Haifisch23 pa ti posedujes nekoliko najboljih hronometara, jos ti fali Dejtona i to je skoro to, skoro pa si presao igricu, nema poente ni juriti nesto dalje, samo da su svi u lepim odelima- da ti se i modeli svidjaju. To za Dajtonu nije problem, napises kljigu u kojoj je sazvakana materija o hronologiji iz tvog ugla, mi kupimo, ti kesiras Rolu na sivom trzistu i svi srecni.
    bokanegra and Haifisch23 like this.

  5. #435
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Hvala Bezbi!

    "Ko stremi ka cilju, ostaće prazan, kada ga postigne. Onaj, ko nađe put, cilj će uvek nositi u sebi".

    Daytona je zaista ta svetlost na kraju tunela. Ali, kako se čini, to je više nadolazeći voz.

    Pošto sam po prirodi optimist, ko zna, možda jednog dana.
    bezbi, Milos G. and Waldi like this.

  6. #436
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Hvala Bezbi!

    "Ko stremi ka cilju, ostaće prazan, kada ga postigne. Onaj, ko nađe put, cilj će uvek nositi u sebi".

    Daytona je zaista ta svetlost na kraju tunela. Ali, kako se čini, to je više nadolazeći voz.

    Pošto sam po prirodi optimist, ko zna, možda jednog dana.
    Tezis za novom Daytonom ili nekim starijim modelom. Znam da tražiš da je sva u željezu.

  7. #437
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Pošto je mašta uvek dozvoljena, onda:
    Rolex 4130 kalibar, Čelik, Keramički bezel, beo brojčanik

    Citat Ivke1 kaže: Pregled poruke
    Tezis za novom Daytonom ili nekim starijim modelom. Znam da tražiš da je sva u željezu.

  8. #438
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Pošto je mašta uvek dozvoljena, onda:
    Rolex 4130 kalibar, Čelik, Keramički bezel, beo brojčanik
    To je noviji model. Lista duža nego za transplataciju srca.
    Haifisch23 likes this.

  9. #439
    Stariji član Avatar korisnika chuck
    Član od
    14.11.2011.
    Lokacija
    Sombor
    Poruke
    923
    Lajkovi
    7663
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    To ova lepotica?

    Naziv: Clip.jpg, pregleda: 344, veličina: 156,3 KB
    Baron, don Alberto, mizzy and 4 others like this.

  10. #440
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Haifisch 23 - Moja kolekcija

    To je to.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •