Strana 5 od 8 PrvaPrva 12345678 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 50 od ukupno 73
Like Tree115Likes

tema: Kvarcni sat do 400e?

  1. #41
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Posle svega procitanog, i pregleda kolekcije, kolega, svaka cast!

    Cinjenica je da ce ova kriza nesto da prouzrokje na svim poljima. No svaka kriza je i nova sansa za mesanje karata. Gledajuci prema iskustvu ljudi koje poznajem, mogao bih reci: Prakticno svi koje poznajem, a da su iole zainteresovani za satove, cak i oni koji i poseduju odredjene vrlo respektabilne modele, misljenja su da kada bi Apple napravio Apple Watch ili Samsung svoj, a da taj sat ima bateriju od par nedelja, svi bi listom presli na takav uredjaj... Cak i ja sam bio u toj grupi, dok me cela ova tematika nije zainteresovala, pa sam joj se svim srcem priklonio. Za sada sam u mom svakodnevnom i poslovnom okruzenju jedini... Zato sam posao od cinjenice da su smart satovi velika pretnja tradiciji... Gledajuci i decu i mladje od mene, oni rastu sa smart satovima... Tesko ce ih zainteresovati ista, posebno ne mehanika, kada vide na primer da za jedan primerak necega sto ce ih izdvojiti od grupe, moraju platiti par hiljada eura. Ovako su na krovu sveta ako imaju Apple Watch poslednje generacije.

    Po svemu do sada procitanom, sto ovde danas, juce, pre dve nedelje i dva meseca, a i na osnovu mog istrazivanja sa drugih izvora, mogao bih reci da me privlace automatski mehanizmi u odnosu 60 prema 40 u poredjenju sa kvarcnim. To na prvom mestu. Taj pokret kazaljke koji ima takt mehanike, prosto osvaja. Prednost dajem Japancima. (Seiko 7s26/36, 4r35/36/37, i preskupi 9r ) Ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da se iza svajcarskog safirnog stakla, uglavnom fine narukvice, fine obrade, krije najjeftiniji deo sata, a to je mehanizam... Posebno me nervira Tissot i slicni brendovi Swatch grupe ciji modeli kostaju veoma pristojno, a nude mehanizam od 30e u rangu Swatch-a... Za automatike, cena tek ide na gore... A da li je powermatic toliko bolji od 4r... (izuzmimo rezervu) Ali, verovatno placam tu cenu, jer Tissot i slicni moraju da sponzorisu svetsko prvenstvo u necemu ili nekog glumca da se slika... Imaju i Japanci te momente, ali rekao bih, nude veoma pristojne zamene za te svoje 'skupocene' modele.Primer je upravo Duro od Casio-a. Realno gledano, sta ces vise od toga? Kao i u ovoj oblasti, marketing je veoma bitna stvar. Prema svom istrazivanju, od Svajcaraca, veoma me je pristojno iznenadio Jaguar. Nisam ocekivao da ima modela koji mogu da ponude 'para koliko i muzike' (otprilike) a da nose i taj potpis Swiss Made, safirno staklo, lupicu, usrafljujucu krunicu, lepu narukvicu i da su po mom ukusu.

    PS: Polazio sam od cinjeinice da pricamo o odnosu cena kvalitet, i iz ugla potrosaca koji voli satove, ali opet, voli i da jede nesto nakon kupovine Namerno necu pominjati i porediti brendove poput Rolexa, Omege, Breitlinga, Pateka, Grand Seika, itd... Mislim da to zahteva jednu posebnu temu i poredjenje. Izvinjavam se ako sam bio isuvise neposredan.
    Poslednja ispravka: Waldi (6.4.2020. u 21:33)
    Haifisch23 and Zhile like this.

  2. #42
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    I ja se slažem i to sam više puta napisao, da je Seiko kralj razreda do 600 €. Tu nema nikakve dileme. Problem je neobjektivnost, Seiko fanova, kada žele takve satove uzdignuti daleko više - u srednji razred, koji je iznad affordable razreda. A to ne ide, kada većina takvih satova dolazi na hardlex staklu, mehanizmom sa frekvencijom od 21.600 b/h, sa rezervom snage od 42 sata i nepotpisanom krunicom.
    Seiko raspolaže sa mehanizmima, koji se mogu uvrstiti u taj željeni razred. To su 6R2X i satovi sa tim kalibrama dostižu cene, koji tu želju opravdavaju. Ali opet, Seiko sam sebi prosipa vodu iz čaše, sa specifikacijama preciznosti tih kalibara, koji su sa dnevnim odstupanjem od +25 do - 15 sekundi, duplo inferiorniji od švajcarske produkcije u istom razredu. Pustimo sada na stranu, što svi znamo, da u početnim godinama ti mehanizmi dostižu puno bolje rezultate. Ne smemo zaboraviti, da se specifikacije rade na osnovi ISO standarda i da one nisu stvar odluke pojedinog proizvođača, već postavljenih kriterijuma u tim standardima, gde se preciznost meri u različitm uslovima delovanja. Zato uobičajena (početna) preiznost Swiss Made produkcije od +-12 sekundi dnevno nije plod reklame ili želje ETA proizvođača, nego je rezultat merenja po ISO standardima. Kriterijumi su za sve podjednaki ali kao što vidimo rezultati nisu i uprkos žmurenju, jasno se vidi, da su japanski mehanizmi ovde u zaostatku.

    4Rxx je naslednik 7Sxx serije i to je odličan mehanizam ali u entry razredu i tamo mu je mesto. Ništa više od toga.

    Ne smemo mešati affordable razred u koji spada i plastični powermatic sa ozbiljnom horologijom, koja počinje sa ETA 2824 kalibrima, metalnim powermaticom, Hamiltonom, pa se nastavlja sa Seiko 8xxx linijom i tako napred.
    Smart satovi su tipičan hype u entry levelu, koji nema uticaja na srednji razred. Naravno, zavisi od kupovne moći tržišta. Tamo, gde je ona niža, kupac Smart sata će se teže odlučiti za dodatnu kupovinu klasičnog sata, dok će na kupovno jačim tržištima, smart sat doći samo kao dodatak nekolicini klasičnih satova.

    Ne razumem takav odbojan stav prema marketingu u horologiji. Šta ima veze ako kupac plaća sponzorstvo Tissota Tour De France ili košarkaške Eurolige. Zašto se niko ne obregne, kada isti kupac plaća i Seikovo sponzorstvo svetskog prvenstva u atletici ili Novaka, kad posle pobede okači Seiko sat. Kao što svi plaćamo Barilla testenine sa kuvarom Federerom. To su normalne pojave u današnjim uslovima poslovanja i mnogi bi želeli, da dođu do takvih pozicija, pa ne mogu. To nema nikakve veze sa moralom Tissota, Seika ili Rolexa, nego sa njihovim sposobnostima, da se domognu do takvih pozicija. Mnogi ne znaju, da Rolex radi sa nižim profitnim stepenom od Audemarsa ili Pateka, zbog sponzoriranja Formule 1 i Tennis Masters i 2 grand slam turnira te cele serije golf prvenstva, ali tržište, koji je jedini pravi filter, pokazuje pravilnost takvog rizika i ulaganja.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (7.4.2020. u 9:38)
    piksi likes this.

  3. #43
    Član Avatar korisnika mezzano
    Član od
    4.1.2013.
    Lokacija
    Leskovac
    Poruke
    291
    Lajkovi
    908
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Jeste da je tema kvarcni sat, ali vidim da se počelo da piše i o automaticima i mehanizmima. Tissot Visodate je jedan od satova za koji sam zainteresovan, i trenutno vagam da li da uzmem njega, ili nešto drugo. Što se tiče cene, on u Bomaru košta 67.222,00 dinara, uz mogućnost (praktično obaveznog) popusta. Ne znam koliki je popust, ali verujem da nije manji od 15%. Pitao sam i za cenu (redovnog) servisa, i dobio odgovor da košta 10.000,00 dinara (ako ne treba da se menjaju delovi).

    @Haifisch23, pošto si pomenuo da ozbiljna horologija počinje sa ETA 2824, kakav je ETA 2836-2, kada je u pitanju pouzdanost, preciznost, trajnost...?
    Casio AW80-1AW | Seiko SNKS09K1 | Casio W800-H | Seiko SPC131P1
    | Orient Ray II | Citizen BM7390-14E | Citizen NJ0100-11E | Casio MTP-1381L-7AVDF |

  4. #44
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Apsolutno se slazem sa ogromnom vecinom napisanog. Mogao bih sebe svrstati u jednog malog Seiko fana, ali ne u smislu da uzdizem klasicni Seiko 5 i porednim ga recimo sa Rolex Oyster-om... (Mada imaju vise slicnosti nego razlika, ali te razlike cene ljudi koji znaju o cemu se radi) ili sa nekim drugim satom koji je makar i malo eura skuplji. Mislim da i vecina ljudi kada prica o Seiku kao brendu koji na kraju ispadne uzdignut, zapravo lose izrazavaju ono sto zele da kazu, a to je odnos cena-kvalitet-ucinak. (Uzeo sam Seiko 5 kao primer ali verovatno vazi za svako poredjenje modela iz te linije do 1000e) Primera radi, masa entry level Seikovih mehanizama ima propisano odstupanje od 30-40 sekundi, ali u realnosti mnogi, pa medju njima i ja, imamo satove koji rade sa odstupanjem do 3-4 sekunde, cak i nize. I onda, covek koji je ushicen tim rezultatom, a ne poznaje dovoljno tematiku i sustinu, dodje na forum i ospe paljbu po svemu sto je 10e skuplje od njegovog sata, a posebno se ispovraca po Rolexu... I sa takvima se i ne moze voditi diskusija uopste. Veruj, nije to samo u ovom segmentu zivota. Ja kao muzicar i pedagog se sa tim susrecem i u svom poslu kada su instrumenti u pitanju. A kada malo bolje razmislim, toga ima i kod uporedjivanja auta, alata, motora, itd. Nekako je u ljudskoj dusi

    I ja imam 100 zamerki na Seika i Japance generalno, sto na primer to safirno staklo ne stavljaju u neke modele koji ih po ceni odavno zasluzuju, ili sto nemaju barem jos malo bolje narukvice ili zavrsnice... Sudeci po mom iskustvu iz razgovora sa nekim Japancima (posto sam kao student bio jedno vreme stipendista kompanije Yamaha) njima to i nije u dusi na prvom mestu. Princip je ucinak, uz kompaktnost i stabilnost, uz zelju da bude sto bolje. Verujem da i kada stave to sairno staklo na neki sat od preko 1000e, sami sebi u bradu govore ''Eto jeste li sada srecni, to je sto ste trazili, jel sada sve ok, nece da vam se izgrebe sada sigurno kao sto ni nas hardelx nije''. Karikiram, ne shvatiti 100% ozbiljno. Sta hocu da kazem, cak ce i to reci, i poci od ''grebanja'' kao ucinka, nego samog prestiza safira kao materijala. No svakako, tu na scenu stupaju i oni koji znaju o cemu je rec i kada je prestiz u pitanju, ali to ima svoju cenu svakako.

    Zivimo u vremenu gde novac i brend mnogo toga govore i time se vrednuje gotovo sve. Zato me i ne cudi Seikov Novak, Rolexov Federer, Klunijeva Omega i Bredlijev IWC... I sponzorstvo svih tih kompanija raznim takmicenjima, kako sportskim tako i ostalim slicnim mestima ekskluzive. Medjutim, ono sto meni para oci kao brend je Tag Heuer... Mnogi ce ga svrstati u rang iznad Seika, ali ne znam po cemu on to danas zasluzuje.. Moram da istrazim Nista nije lose u sponzorstvima, naprotiv. No kako sam i pre rekao, mogucnosti da se zivi nakon kupovine. Kada prosecan covek vidi na nekoj reklami ''Omega'' ili ''Tissot'' ili ''Breitling'' i ode na sajtove tih proizvodjaca, odnosno na mesta gde moze da kupi te modele i vidi cene, pre ce zatvoriti vrata casovnicarstvu, nego sto ce 2 puta posetiti isti sajt da se uveri da li je moguce da jedna Omega kosta 2000-3000e a izgleda kao neki prosecan i jeftin sat. O tome se radi. Ti brendovi sponzorisu mesta gde prosecan covek dolazi, ali isti taj ne moze da sebi priusti jedan takav model. Zato se okrecu brendovima poput Seika i Citizena i Casia... itd, koji nude ''to isto'' (cak i ''bolje'' kako vole da kazu razocarani) ali za manje novca. Samo u tome je sustina kada se poredi ''baba i zaba'' i ''deda i jagoda'' Problem je, cini mi se, sto su ljudi na primer pouceni iskustvom raznih tekstilnih brendova poput Gucci ili Supreme shvatili da je majica od 1200e sa natpisom Gucci cisto izivljavanje. I onda dodje isti taj covek na izlog gde se prodaje Patek i svrsta ga u smece, i opsuje pritom sve proizvodjace satova ikada, i kapitalizam i liberalno trziste To sam licno slusao kako kod nas, tako i sirom Evrope. Od ljudi koji bi objektivno mogli sebi da prisute sat od 2000-3000e ''da im se ne pozna'' u novcaniku , do onih kojima je Swatch plafon.

    Kolega, daj boze da casovnicarstvo nije u opasnosti od tehnologije. Ja bih voleo da ne bude. No, vreme ce pokazati.
    Haifisch23 likes this.

  5. #45
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Citat Waldi kaže: Pregled poruke
    Apsolutno se slazem sa ogromnom vecinom napisanog. Mogao bih sebe svrstati u jednog malog Seiko fana, ali ne u smislu da uzdizem klasicni Seiko 5 i porednim ga recimo sa Rolex Oyster-om... (Mada imaju vise slicnosti nego razlika, ali te razlike cene ljudi koji znaju o cemu se radi) ili sa nekim drugim satom koji je makar i malo eura skuplji. Mislim da i vecina ljudi kada prica o Seiku kao brendu koji na kraju ispadne uzdignut, zapravo lose izrazavaju ono sto zele da kazu, a to je odnos cena-kvalitet-ucinak. (Uzeo sam Seiko 5 kao primer ali verovatno vazi za svako poredjenje modela iz te linije do 1000e) Primera radi, masa entry level Seikovih mehanizama ima propisano odstupanje od 30-40 sekundi, ali u realnosti mnogi, pa medju njima i ja, imamo satove koji rade sa odstupanjem do 3-4 sekunde, cak i nize. I onda, covek koji je ushicen tim rezultatom, a ne poznaje dovoljno tematiku i sustinu, dodje na forum i ospe paljbu po svemu sto je 10e skuplje od njegovog sata, a posebno se ispovraca po Rolexu... I sa takvima se i ne moze voditi diskusija uopste. Veruj, nije to samo u ovom segmentu zivota. Ja kao muzicar i pedagog se sa tim susrecem i u svom poslu kada su instrumenti u pitanju. A kada malo bolje razmislim, toga ima i kod uporedjivanja auta, alata, motora, itd. Nekako je u ljudskoj dusi

    I ja imam 100 zamerki na Seika i Japance generalno, sto na primer to safirno staklo ne stavljaju u neke modele koji ih po ceni odavno zasluzuju, ili sto nemaju barem jos malo bolje narukvice ili zavrsnice... Sudeci po mom iskustvu iz razgovora sa nekim Japancima (posto sam kao student bio jedno vreme stipendista kompanije Yamaha) njima to i nije u dusi na prvom mestu. Princip je ucinak, uz kompaktnost i stabilnost, uz zelju da bude sto bolje. Verujem da i kada stave to sairno staklo na neki sat od preko 1000e, sami sebi u bradu govore ''Eto jeste li sada srecni, to je sto ste trazili, jel sada sve ok, nece da vam se izgrebe sada sigurno kao sto ni nas hardelx nije''. Karikiram, ne shvatiti 100% ozbiljno. Sta hocu da kazem, cak ce i to reci, i poci od ''grebanja'' kao ucinka, nego samog prestiza safira kao materijala. No svakako, tu na scenu stupaju i oni koji znaju o cemu je rec i kada je prestiz u pitanju, ali to ima svoju cenu svakako.

    Zivimo u vremenu gde novac i brend mnogo toga govore i time se vrednuje gotovo sve. Zato me i ne cudi Seikov Novak, Rolexov Federer, Klunijeva Omega i Bredlijev IWC... I sponzorstvo svih tih kompanija raznim takmicenjima, kako sportskim tako i ostalim slicnim mestima ekskluzive. Medjutim, ono sto meni para oci kao brend je Tag Heuer... Mnogi ce ga svrstati u rang iznad Seika, ali ne znam po cemu on to danas zasluzuje.. Moram da istrazim Nista nije lose u sponzorstvima, naprotiv. No kako sam i pre rekao, mogucnosti da se zivi nakon kupovine. Kada prosecan covek vidi na nekoj reklami ''Omega'' ili ''Tissot'' ili ''Breitling'' i ode na sajtove tih proizvodjaca, odnosno na mesta gde moze da kupi te modele i vidi cene, pre ce zatvoriti vrata casovnicarstvu, nego sto ce 2 puta posetiti isti sajt da se uveri da li je moguce da jedna Omega kosta 2000-3000e a izgleda kao neki prosecan i jeftin sat. O tome se radi. Ti brendovi sponzorisu mesta gde prosecan covek dolazi, ali isti taj ne moze da sebi priusti jedan takav model. Zato se okrecu brendovima poput Seika i Citizena i Casia... itd, koji nude ''to isto'' (cak i ''bolje'' kako vole da kazu razocarani) ali za manje novca. Samo u tome je sustina kada se poredi ''baba i zaba'' i ''deda i jagoda'' Problem je, cini mi se, sto su ljudi na primer pouceni iskustvom raznih tekstilnih brendova poput Gucci ili Supreme shvatili da je majica od 1200e sa natpisom Gucci cisto izivljavanje. I onda dodje isti taj covek na izlog gde se prodaje Patek i svrsta ga u smece, i opsuje pritom sve proizvodjace satova ikada, i kapitalizam i liberalno trziste To sam licno slusao kako kod nas, tako i sirom Evrope. Od ljudi koji bi objektivno mogli sebi da prisute sat od 2000-3000e ''da im se ne pozna'' u novcaniku , do onih kojima je Swatch plafon.

    Kolega, daj boze da casovnicarstvo nije u opasnosti od tehnologije. Ja bih voleo da ne bude. No, vreme ce pokazati.
    Dodat cu samo kad je rijec o Tag Heuer (otkud ti ideja da mi kudis sat) salim se naravno.
    Posjedujem Carerra kalibar 16- pokusat cu da budem objektivan. Sat je star nekih 10 god a ja sam ga kupio polovnog. Sat mi se svidja i drag mi je ali to ne znaci da ne mogu reci da je kolega u pravu. Kupitit polovan TH nije losa ideja jer gube na cijeni ali nov mislim da je promasaj.
    don Alberto, Zorg and Haifisch23 like this.

  6. #46
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.911
    Lajkovi
    13195
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Kolega Mezzano - ETA 2836-2 je u stvari ETA 2824-2 sa dodanom komplikacijom dana. To je isto tako jak, robustan i pouzdan mehanizam. ETA je 2824-2 razvila već 1961 godine na osnovi mehanizma ETA 1541. Serijska proizovdnja ETA 2824-2 i ETA 2836-2 je počela nakon kvarčne krize - 1982 godine, što znači, da su oba mehanizma u punoj proizvodnji već 38 godina.

    Kolega Waldi - slažem sa ogromnim delom zadnjeg posta. Ipak, neke stvari mi nisu jasne.
    Otkuda poređenje Seika 5 sa Rolex Oysterom i da imaju više sličnosti nego razlika? I jedan mali avion sa dvomotornim pogonom ima sličnosti sa Boeingom 777, ali je apsurdno poređivanje jednog sa drugim.
    Lepota je u očima posmatrača. Razumem, da nekome Omega izgleda kao prosečan i jeftin sat. I Patekova Calatrava meni izgleda danas, kao izgubljena u vremenu ali to je samo moje lično mišljenje i nikada ga ne bih javno iznosio, da nisam pročitao ono što si napisao. U svakom slučaju, želim ti, ono što si napisao, dalje proučavanje horoloških napisanih i nepisanih činjenica i siguran sam, da ćeš promentiti mišljenje o Omegi, pa tako i o Tag Heueru, kada budeš dobro upoznat, šta su sve uradili Edouard i Jack Heuer. Ni meni se ne sviđa, to što su kvarc liniju tako jako proširili, što stavijaju Pepsi bezele na svoje modele, ali kada pogledaš njihovu Heritage i mehaničku liniju slika dobija sasvim toplije boje. Što se tiče današnje Carrere. Imam je i ja, također Calibre 16 sa Valjoux 7750 (morali su da je otvore, da nije slučajno unutra Sellita 500) i nemam nikakvih primedbi. Odličan finiš a posebno me odušljevavaju podloga brojčanika, glavna krunica sa crnim, keramičkim potpisom i oba hronografska pushera.

    Poznata mi je japanska filozofija tvrdog rada, efikasnosti i kompaktnosti ali to ne menja činjenicu, da je hardlex slabiji od safira. To je čak javno diagnosticirao i Seikov inžinjer, koji je razvio ovu vrstu stakla. To isto tako ne menja činjenicu, da Seiko sat prvo nudi u limitiranoj seriji a onda nekoliko meseci kasnije, isti sat nudi u normalnoj seriji sa 30 % nižim cenama (to sam doživeo na vlastitoj koži). Da li je efikasnost i kompaktnost kada ti zelenog Alpinista u reizdanju, sa 25 % višim cenama nude na jednakoj, nesnošljivoj kožnoj narukvici o čemu su brujali svi svetski forumi a uz to dobiješ sat sa nepotpisanom krunicom, koja je krasila 2mm manji model od pre dve godine po znatno nižim cenama? Kako se oseća takav kupac, kada se sretne sa prošlom verzijom? Tačno znam. Kao ja, kada sam za limited edition platio 1390 € a tri meseca kasnije, sam isti sat, sa 2 mm manjim kućištem ugledao u redovnoj prodaji po ceni od 890 €. I ne radi se samo o mom satu. Svako, ko uzme malo vremena, miože pogledati, Seikovu ponudu iz 2017 ili 2018 godine i današnju ponudu. Tu je gomila istih satova, samo sa različitim (višim cenama) od kojih se neki prodaju u limitiranim serijama a druge godine se pojavljuju u redovitim serijama i obratno. Samo su šifre drugačije. Ja se nikada nisam obregnuo na kvalitet Seiko satova, nego na politiku vodećih ljudi te korporacije.
    To što švajcarski brendovi promovišu (sponzorišu) mesta, gde prosečan čovek dolazi, pa isti sebi ne može priuštiti takav model - šta reći? Ne bih želeo, da budem uvredljiv i krivo shvaćen ali treba izaći iz lokalnog razmišljanja i lokalnih okvira. I sam živim na tržištu, koje ima puno dodirnih tačaka, pošto smo svi u istom regionu, mada je kupovna moć na severu jača i tu smo nešto na boljem ali samo 50 km severno od mene jedan austrijanac srednjeg razreda bez problema može sebi priuštiti Omegu za 3 i nešto k €. Prosečnom italijanskom inžinjeru nije potrebno, kao što je to bilo meni, da sebe nakon 6 godina prestanka pušenja i dnevnim odvajanjem novca, koji sam nekada dao za Winston, sebe nagradim sa Zenithom El Primerom. On to može uraditi sa normalnom štednjom od 3 ili 4 meseca. Ali zato mi ne pada na pamet, da se negativno odnosim prema luksuznim brendovima, samo zbog toga što ih ne mogu kupiti od normalne plate. I da, tamo se ne okreću masovno Seiku, Citizenu i Casiu. Tamo su ti brendovi još uvek stvar eksotike. To važi za sva zapadna i severna evropska tržišta, dok je nešto povoljnija situacija za njih u SAD. Naravno, da imaju svoje kupce, koji ih kupuju zbog samog poštovanja, koje svi napomenuti svakako zaslužuju a više je onih, koji to rade iz praktičkih razloga. Najbolje je to opredelio, uvaženi i istaknuti član ovog foruma, koga jako cenim i poštujem i kojeg sam imao čast, da lično upoznam. On je jednog od svojih Seiko satova, kupio da se ne bi brinuo, da li mu se Rolex još uvek nalazi u sportskoj torbi, dok je on zauzet zbivanjima na terenu. Znam, da su to neki shvatili kao uvredu ali kolega je jasno opredelio, da je kupio kvalitetan sat, što je od vrsnog poznavaoca naše tematike i očekivano. Mislim, da se ne varam ako kažem, da je nedugo zatim svoju kolekciju obogatio još jednim Seiko satom, takođe u entry razredu. Nisam napisao da je povećao kolekciju, nego obogatio. Nešto slično je i samnom. Zbog politike Seika, našao sam snage, da otvorim oči i da sebi kažem, ima ljubavi koje prolaze - ali sam u kolekciji još uvek zadržao dva modela sa 4R36 mehanizmom. Jednostavni i odlični satovi u razredu, kome pripadaju. To ne znači ono što si napisao, da ti satovi nude to isto, kao i High End satovi. Ne, nude isto, čak ni približno. Đavo se nalazi u detaljima.

    I na kraju, nije dovoljno mišljenje o određenom brandu ili pogotovo satu, donositi samo na osnovu slika sa neta (takvih "stručnjaka" još uvek ima na ovom forumu) ili susreta sa njim u izlogu radnje ili u najboljem slučaju jednom probom na vlastitoj ruci. Sećam se, da su baš neki od takvih "stučnjaka" Jaguar stvaljali u drugi plan i umesto njega nudili Casio i Citizen promaster sa mineralnim staklom, opredelujući švajcarskog proizvođača samo zbog svog imena, kao modni brend. Smešno.
    Pravu ocenu o satu ti daje vlasništvo istoga odnosno kontiunirano nošenje od nekoliko meseci. Pa zato još nisam naišao na nekoga, koji pljuje po svom Submarineru ili Speedmasteru, dok postoji cela vrsta "vrsnih stručnjaka", koji pljuju po satu, koga su videli samo na slikama ili su imali gorko iskustvo osećaja nedostižnosti prilikom posmatranja tog sata u izlogu neke radnje.

    Svaki sat je vredan tačno onoliko, koliko si spreman, da daš za njega. Ali to nikome ne daje za pravo, da se negativno odnosi prema satovima za koje nije spreman ili ne može, da stavi na ruku.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (7.4.2020. u 14:32)
    mezzano, piksi and Zorg like this.

  7. #47
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Kolega Haifisch23 - Saljivo sam uporedio Seiko 5 i Rolex Oyster aludirajuci na poredjenje i prve recenice u ovom klipu https://youtu.be/Z46uZ2Ui77U Vise nego politicki korektno se ovaj covek odnosi prema svemu o cemu govori. Naravno da se razumemo po tom pitanju...

    Sto se Omege i Tag Heuera tice, tu sam takodje krenuo vrlo neposredno i pausalno uporedjivao stvari. Naravno da imam ogroman respekt prema ovim proizvodjacima. Istorijski gledano, naravno da su imali ogroman uticaj na ovo sto danas imamo i da bez njih svasta ne bi bilo isto. Pokusao sam da se stavim u kozu prosenog coveka koji seta nekim trznim centrom i zeli da ima kvalitetan sat, a istu tematiku i kvalitet, slabo poznaje. To je 96% kupaca koji kupuju. Oni koji nemaju nekoga da ih uvede i pokaze smernice na ovom polju, nece razumeti ni jedan post ovog foruma. Zato sam rekao da bi prosecan covek pre poleteo za izgledom svemirskog edifice-a nego (meni prelepe) Aqua Terra Omege. Svestan sam ja o cemu mi ovde pricamo. Apropo Tag-a, stekao sam utisak pre nekih 5 godina (kada nisam pojma imao sta je sta) da je Tag Heuer veci brend i prestiz od Rolexa, gledajuci reklame i Kristijana Ronalda. Danas medjutim, nakon kao sto sam rekao pre, ''istrazivanja'' , procitao sam vise losih nego lepih reci o tom brendu i njegovoj (danasnjoj) ponudi. Ono sto je lepo uglavnom je istorija i dizajn, dok gotovo sve recenzije priznatih samozvanih youtuberskih strucnjaka govore upravo ono sto sam gore nekako nespretno parafrazrao ''sat 2000e, mehanizam 200e''. Nadam se da nisam ispao nepristojan sa ovakvim nacinom pisanja... Svestan sam da se nismo skroz razumeli malopre

    Apropo Seika, da. Nisam tako razmisljao zaista. Ali verovatno iz ugla ozbiljnog kolekcionara ( u poredjenju sa mojim plateznim mogucnostima i zanjem - svemirskim) takav odnos Seika prema ljudima koji ozbiljno prate njegova izdanja, moze biti frustrirajuc, i to verujem. Zasto to tako Seiko radi, pitajmo boga svi zajedno... Meni to izgleda kao da ima 3 kuce i svaka stancuje sta voli i zeli, bez da se moze uhvatiti neki korak... Evo na primer iz ugla instrumenata koje ja koristim, a koje proizvodi Yamaha, vrlo je slicna situacija. Dodje model sa nazivom nekog poznatog umetnika, pa onda serija sa mikro izmenama i jeftinija 30%... Sta hocu da kazem, nesporno je da hardelx gubi bitku sa safirom, i to nisam ni doveo u pitanje uopste. Po mom misljenju, ako opet aludiram na instrumente i muziku, cilj je da po svim segmentima serija bude ocenjena sto je vise moguce, ali ako ne moze vise, da bude makar 8/10 dizajn, 8/10 intonacija, 8/10 rokovi za servisiranje itd, dok je proizvodnja masinska.Bukvalno na slepo moze covek da kupi i da bude siguran da ima nesto sto je minimum 8/10. Kod americkih i evropskih proizvodjaca, bilo bi 10/10 dizajn, 6/10 intonacija, 7/10 rokovi za servisiranje itd, sa naznakom da je sve ''od modela do modela'' i da je masa delova ''rucno obradjena''. To isto se u dobroj meri moze primeniti na filozofiju izrade entry pa i mid range satova i zato sam uporedio to na taj nacin. Mislim da se jedino Grand Seiko moze porediti sa brendovima poput Omege i Rolexa kada pricamo o Seiko kuci. Ima i sigurno do cinjenice da Japanci jedno prave za sebe a drugo za nas ostale. Pa tako imas Casio G shock za japansko trziste sa atomskim casovnikom, a za ostale bez atomskog, i slicno. Verovatno je i zelja firme da testira trzista raznim modelima, pa ko se kako 'upeca'. Mislim da oni svi u glavi nemaju puno obzira na kolekcionare, vec su u sasvim drugim razmisljanjima, sto verovatno nije slucaj kod Rolex-a ili Omege i ostalih...

    Naravno da se slazem da je posedovanje sata najboji sud koji se moze dati. Tu se apsolutno slazem. Zaista gledajuci kolekciju koju posedujes, kolega, jos jednom, svaka cast. Apropo platezne moci svih, rekao bih da si u pravu u velikoj meri kada je rec o samoj matematici. Moje je iskustvo drugacije bilo. I sam cekam radnu vizu za Nemacku, pa cu se nadam se jos bolje uveriti, ali s obzirom na moje iskustvo putovanja po Evropi i kontakata bogatih ljudi koje sam imao, jos nisam video da velika vecina njih ulaze vise od 1500e na satove, sto je prilicno daleko od sume za pristojan Rolex ili Omegu. A pricam o ljudima koji poseduju hotele, restorane, i svasta jos... Ali entuzijasti su svakako izuzetak

    Ja licno to ovako posmatram. Iako jesam u mogucnosti da sebi priustim sat od 5000e ovog momenta bez ikakvih kredita, nisam u mogucnosti da prezivim eventualnu ogrebotinu narukvice ili bilo kakav kvar koji sam uzrokujem. ''Dobar dan, 700e'' otprilike... A ima i ono drugo, ma koliko voleo satove, ako nosim sat od 5000e na ruci, ima li smisla da nosim patike ili cipele od ispod 100e, majicu ispod 50-80e, farmerke ispod 100e... A da pri tom koristim metro ili autobus, jer nemam svoj auto... To je razlog zbog koga sam sebe za buduce kupovine licno ogranicio na do 500-600e (ili hajde do maksimalno 700-800e po satu ako je nesto toliko dobro da ne mogu da spavam) Iz tog mog ugla, i u tom mom svetu, Seiko mi je nekako najbolji prijatelj Isto vazi i za Citizen, Casio, Orient... No ima u mom srcu mesta i za Swiss produkte naravno, samo se nekako stalno razidjemo u zadnjem momentu.

    I najvaznije, apsolutno postujem sve proizvodjace, bez i malo zadrske. Samo polazim od sebe i onoga sto je u mojim okvirima, jer ne zelim da sebe dovedem u poziciju da ''lose odaberem'' pa da se kajem.
    Poslednja ispravka: Waldi (7.4.2020. u 15:40)
    stanis and Haifisch23 like this.

  8. #48
    Stariji član Avatar korisnika Ivke1
    Član od
    24.6.2018.
    Poruke
    777
    Lajkovi
    3128
    Reputacioni uticaj
    9

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    A ima i ono drugo, ma koliko voleo satove, ako nosim sat od 5000e na ruci, ima li smisla da nosim patike ili cipele od ispod 100e, majicu ispod 50-80e, farmerke ispod 100e... A da pri tom koristim metro ili autobus, jer nemam svoj auto... To je razlog zbog koga sam sebe za buduce kupovine licno ogranicio na do 500-600e (ili hajde do maksimalno 700-800e po satu ako je nesto toliko dobro da ne mogu da spavam) Iz tog mog ugla, i u tom mom svetu, Seiko mi je nekako najbolji prijatelj Isto vazi i za Citizen, Casio, Orient... No ima u mom srcu mesta i za Swiss produkte naravno, samo se nekako stalno razidjemo u zadnjem momentu.


    Da malo okrenem na salu,
    Ovo me podsjetilo na pricu kad su pitali sponzorusu kako zna da li je Rolex orginal. Odgovor njen je bio: po svemu ostalom sto je na njemu i oko njega.
    Poslednja ispravka: Ivke1 (7.4.2020. u 16:00)
    eee, stanis, mezzano and 2 others like this.

  9. #49
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Citat Ivke1 kaže: Pregled poruke
    Da malo okrenem na salu,
    Ovo me podsjetilo na pricu kad su pitali sponzorusu kako zna da li je Rolex orginal. Odgovor njen je bio: po svemu ostalom sto je na njemu i oko njega.
    Skolovane sponzoruse znaju
    Ivke1 likes this.

  10. #50
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5192
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Kvarcni sat do 400e?

    Cijenjeni kolega sa foruma koji ima Rolex, Breitling, Tag, Omegu i dr. je rekao da vozi Reno Megan jer mu ne znači bolje i skuplje auto već ga ispunjavaju satovi.
    Kod mene je HiFi sistem skuplji makar 10 puta od televizora, a kod komšije je obrnuto, svakom prema afinitetima.
    Ja sam još kao mladi inženjer od prvog većeg honorara kupio novi Longines automatic, i nikada nisam zažalio zbog te odluke.

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    eee, bokanegra, Zorg and 1 others like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •