Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
Like Tree9Likes
  • 2 Post By anbeast
  • 7 Post By VLADAN P

tema: ETA Mehanizam

  1. #1
    Novi član
    Član od
    3.4.2010.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom ETA Mehanizam

    Pozdrav svima,
    muchi me neshto vec duze vreme a nikako da pitam nekog ko se razume, da li su ETA mehanizmi dobri ili loshi?
    Deshavalo mi se da chujem da neko kaze za sat da ima ETA mehanizam, a svi kao shto se razumeju prevrcu ochima, a vidjao sam oglase sa velikom cenom sata, a pishe da ima ETA mehanizam.

    Voleo bih ako moze neko da mi objasni shta je ETA mehanizam, odnosno da li je dobar ili losh sat sa tim mehanizmom.

  2. #2
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: ETA Mehanizam

    Generalno gledano, nema loseg ETA mehanizma (neka me iskusniji clanovi isprave ako je potrebno). Sta vise, cinjenica da u nekom satu kuca ETA, moze bas biti razlog ZA kupovinu istog. ETA je inace svajcarska firma koja je specijalizovana za proizvodnju satnih mehanizama i isporucuje ih stotinama proizvodjaca satova. Imaju mnogobrojne mehanizme u ponudi. (mehanicke sa rucnim navijanjem, mehanicke automatike, cak i kvarcne)
    E sad, kada cena satova o kojima govorimo dograbi neku granicu od 5000 evra (ili cak i nesto manje), poznavaoci bi voleli da u njima kuca neki ''in house'' mehanizam tj.mehanizam koji firma cije je ime na satu proizvodi sama. Da probam da napravim paralelu: To je otprilike kao sto ne biste voleli da u vasem novom Ferariju radi Hondin motor. Dakle, Hondin motor ima i snagu i obrtni moment i trajnost i sve kao i Ferari uz jednu manu - nije Ferari nego Honda. Mozda su se ti poznavaoci ili ''poznavaoci'' mrstili na ETU u nekom prilicno skupom satu?
    Poslednja ispravka: anbeast (26.2.2012. u 17:20)
    eee and VLADAN P like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: ETA Mehanizam

    Načelno-da,dobri su mehanizmi. Sledeći tekst je deo odgovora Vladana Stevanovića jednom našem članu na slično pitanje.

    ''
    Što se tiče klasa mehanizama, kod nekih proizvođača je to jednostavnije klasifikovano (ETA) a kod nekih nije (Miyota). Generalno serije ETA kvarcnih mehanizama se mogu sortirati na sledeci način, od najbolje ka manje dobrim:
    • THERMOLINE (termokompenzacioni)
    • FLATLINE
    • NORMFLATLINE
    • TRENDLINE
    • FASHIONLINE
    Termokompenzacioni mehanizmi kao što naziv kaže kompenzuju temperaturne promene i smanjuju njihov uticaj na oscilovanje kvarca, a samim tim na tačnost mehanizma i oni su naravno najkvalitetniji i najskuplji. Neki od proizvodjaca koji ih koriste su: Omega i Breitling. Nasuprot njima, kod Fashionline linije mehanizama je prioritet cena, pa tako imaju dosta plastičnih delova i retko koriste rubine u ležajevima, pa se zbog svega ovoga smatraju mehanizmima slabijeg kvaliteta.

    Kada su u pitanju ETA automatski mehanizmi, najčešće se sreće sledeća klasifikacija od manje dobrih do najboljih:
    • STANDARD
    • ELABORE
    • TOP
    • CHRONOMETER
    Tako da se u jeftine satove naravno ugrađuje Standard klasa a u one skuplje Elabore, Top i Chronometer. Neke od prednosti ETA automatskih mehanizama više klase u odnosu na nižu su sledeće:

    Balansni točak: Glucydur naspram Nivarox
    Balansna opruga: Nivarox 1 ili Anachron naspram Nivarox 2
    Glavna opruga i kućište glavne opruge: Nivaflex NM naspram Nivaflex NO
    Zaštita od potresa: Incabloc ili KIF naspram Etachron.

    Sve ovo rezultuje većom pouzdanošću, dugotrajnošću, tačnošću i nažalost većom cenom mehanizma.''
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: ETA Mehanizam

    DA su losi ne bi bili najcesci mehanizmi. Pruzaju sigurnost i proverenost jer se bukvalno decenijama ugradjuju. A naravno, ko ima para i zelje za luxuzom kupice neki inhouse mehanizam, najbolje onaj koji se tek pojavio pa ce iz prve ruke moci da se pohvali kako proverava njegovu pouzdanost i servisne intervale. Ja pre spadam u one koji se zadovoljavaju etom

  5. #5
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: ETA Mehanizam

    Evo da i ja potvrdim sve ovo sto kolege iznose. Inace, i sam sam vlasnik sata sa ETA mehanizmom.

  6. #6
    Novi član
    Član od
    3.4.2010.
    Poruke
    22
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: ETA Mehanizam

    Hvala na odgovorima, mnogo mi je jasnija slika sada...

Slične teme

  1. Longines sat - mehanizam?
    By Baron in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 28.5.2014., 5:05
  2. IWC 30110 mehanizam???
    By Don_Krstic in forum IWC Schaffhausen
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 4.1.2012., 16:19
  3. ETA 2789 mehanizam
    By Don_Krstic in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 20.11.2011., 17:59
  4. Darwil Mehanizam
    By Don_Krstic in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 25.2.2011., 23:33
  5. Longines mehanizam
    By Ferguson in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 18.4.2010., 1:09

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •