Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 62
Like Tree41Likes

tema: Ručna izrada sata

  1. #1
    Novi član
    Član od
    12.11.2015.
    Poruke
    24
    Lajkovi
    32
    Reputacioni uticaj
    0

    Exclamation Ručna izrada sata

    Moje postovanje svima!
    Krecem u jedan projekat pa bih zatrazio vasu pomoc,nadam se da cete mi se naci na ovom putovanju.
    Elem,zavrsio sam umetnicku skolu,drvorezbar sam,vec par godina se bavim minijaturom u drvetu i dosao sam na ideju za moj sledeci projekat.Hocu da izradim sat od drveta,sve delove naravno izuzev stakla.Posto nisam casovnicar za pocetak me interesuje par stvari:

    Posto cu za prvi sat kopirati odredjeni model,kako funkcionise vas svet,da li cu imati problema tipa autorska prava vezano za mehanizam.Da li se sme potpuno kopirati ili moram nesto promeniti.

    Za taj odredjeni model kako kupiti staklo,kontakt sa proizvodjacem ili ima nekakav specijalizovan sajt.
    Za sada toliko,ima tu jos brdo nedoumica ali ovo je za sami pocetak.
    inace cu fotografijama propratiti celi projekat tako da cete moci da pratite sve faze nastajanja ili kopiranja jednog sata.
    Unapred hvala na svakoj pomoci i svim savetima!
    Zagor and veberz like this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.021
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Moje postovanje tebi!
    Nisi rekao kakav sat mislis. Toranjski, zidni, stolni, nedajboze rucni? Jesi mislio i da radi?
    Kakvim masinama radis i do kog najmanjeg precnika mozes tokariti?
    Staklo ce biti najmanji problem. Pomoci cemo ti.

    Daj nesto konkretnije o ideji!
    VITA NOVA likes this.

  3. #3
    Novi član
    Član od
    12.11.2015.
    Poruke
    24
    Lajkovi
    32
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Ne daj Boze bas rucni i to da funkcionise!!!
    Verovatno ce automatski ljudi pomisliti da se tastature docepao neko u L.Lazarevic.
    Kuciste cu da radim polumasinski,ja cu upravljati mini glodalicom.Sve zubcanike cu raditi na mini strugu pa kasnije rucno nazubljivati,ako se tako kaze.Vec sam napravio nozeve kupio digitalni mikroskop.Sto se tice preciznosti i tacnosti izrade zuba na zupcaniku to i jeste sustina projekta.Zelim da podignem nivo svog rada na visi nivo pa ce mi ovakav rad dati odgovor koliko sam uspesan,ako bude funkcionisalo znaci da sam uspeoVec sam radio neke vezbe ,uradio sam zubice na komadu koji je precnika sest milimetara bilo je nesto preko 26 zuba.
    Veliko hvala na odgovoru,veruj mi jako puno mi znaci.
    Tu sam za bilo koja druga pitanja
    aco pg and KureNS like this.

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18042
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Citat sasaminijature kaže: Pregled poruke

    Posto cu za prvi sat kopirati odredjeni model,kako funkcionise vas svet,da li cu imati problema tipa autorska prava vezano za mehanizam.Da li se sme potpuno kopirati ili moram nesto promeniti.

    !
    Ako ćemo regularno , morao bi se prvo raspitati do kada važe patentna prava za određeni mehanizam.Ne bi se smelo (ako su patentna prava aktuelna) potpuno kopirati.
    Naravno ovo je važno ako imaš nameru praviti više komada i prodavati ih.
    Sad,ako praviš jedan sat za sebe onda sve to i nije mnogo bitno.

    Inače, vrlo pdržavam ideju i nadam se uspešnoj realizaciji!


    Ove linkove si sigurno video ali zbog ostalih članova...-
    Valerii Danevych’s Amazing Miniature Wooden Watches | KeepTheTime.com

    i
    Wooden watch wonders from Valerii Danevych
    Zagor likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika KureNS
    Član od
    16.11.2013.
    Poruke
    566
    Lajkovi
    3960
    Reputacioni uticaj
    39

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Divim ti se do imbecilnosti...

    Samo, ne znam da li sam dobro shvatio, ti želiš i da mehanizam napraviš od drveta?

    Kontam da bi najelegantnije rešenje bilo pravljenje kućišta od drveta, po meri nekog random mehanizma koji bi posle ubacio u to kućište...

    Iskreno, nikad nisam čuo za sat sa drvenim mehanizmom (što ne znači da ne postoji)...

    Puno sreće u svakom slučaju...

    EDIT: Vladane, kad sam nisam crk'o... Ne verujem šta su ljudi u stanju da urade...
    Poslednja ispravka: KureNS (12.11.2015. u 13:32)

  6. #6
    Novi član
    Član od
    12.11.2015.
    Poruke
    24
    Lajkovi
    32
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Ja se izvinjavam sto nisam bio toliko detaljan u svakom slucaju hvala Vladane.
    Da da Kure sve od drveta celi mehanizam,pa ko ziv ko mrtav.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.021
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Citat sasaminijature kaže: Pregled poruke
    Verovatno ce automatski ljudi pomisliti da se tastature docepao neko u L.Lazarevic.
    Iskren da budem, to za Lazu mi je odmah palo na pamet kao jedna od mogucnosti. Ipak rekoh, nikad se ne zna ...
    Nego opet nisi opisao sta bi zeleo konkretno.
    Sada si dozvolio malo blizi uvid u tvoje mogucnosti, i ja mislim da ne bi trebao da pocinjes sa mehanizmom koji je precnika ispod 10cm. Da bi stekao potrebna saznanja. Ti mislis da je sustina u preciznosti delova. Ja mislim da ces vece probleme imati sa izdrzljivoscu delova tj sa resursom istih. Evo da je meni pala ovako suluda ideja na pamet, ja bih za pocetak pravio zidni sat sa klatnom i tegovima (bez kukavice, to sledeci put). Ne bi imao problema sa oprugom (doduse lanac ...) isto tako bi bio postedjen rezbarenja balansa.

  8. #8
    Novi član
    Član od
    12.11.2015.
    Poruke
    24
    Lajkovi
    32
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Hvala veberz!Upravo ovakvi saveti mi zlata vrede.Sto se tice materijela jos se nisam odlucio,ako bude drvo za zupcanike cu koristiti simsir koji je neverovatno tvrd i postojan,jedino drvo koje se koristi za minijature jer jako sporo raste pa je neverovatno nabijeno i zbog toga izuzetno tvrdo,kao da nije drvo. Ili mozda se odlucim za Jelenske rogove koji su jos tvrdji i kao neka zamena su za slonovacu,u tom slucaju bih samo mehanizam radio od toga a kuciste i narukvicu od drveta.
    Sto se tice precnika tu i jeste sustina poduhvata tako da ostajem na dimenzijama rucnog sata.
    Inace skidam kapu Valeriu jedino sto imam zamerku je njegov dizajn mislim da je trebao posle toliko truda da se malo vise time pozabavi ali ukusi su ukusi.

  9. #9
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom

    sasaminijature dobro došao na forum.
    Za ideju imam samo reči hvale. Što se tiče patentnih prava, nisam stručnjak ali koliko znam kineske kompanije uveliko kopiraju Unitas 6498 ili Eta 2824 i nisam baš siguran da plaćaju neku licencnu naknadu a koliko znam za te mehanizme je istekla patentna zaštita. Dakle, ne verujem da će se kola slomiti na tebi. Ako praviš neki zidni sat, stoni, kaminski kupi na buvljaku neki stari sat (većina tih kompanija više ne postoji) pa prekopiraj mehanizam. Nisi rekao kakav sat tačno praviš (malo si tajnovit) mada recimo kod mehanizama za ručne satove ne znam kako ćeš od drveta napraviti balansnu oprugu ili pogonsku oprugu. Kod zidnih satova mehanizmi su drugačiji i mislim da tu ima više prostora da sve (100%) bude od drveta.
    Par linkova koji će ti možda biti interesatni (ima toga još):




    Eh, sada sam pročitao da planiraš izradu ručnog sata. Srećno.
    Poslednja ispravka: RUS (12.11.2015. u 15:50)

  10. #10
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.648
    Lajkovi
    7472
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom re: Ručna izrada sata

    Nije od drveta ali (meni) interesantno i ima veze sa temom

    (YT kanal clickspring)
    https://www.youtube.com/channel/UCwo...Sx6R6-BnIjS2MA
    VLADAN P likes this.

Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •