Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 30
Like Tree31Likes

tema: Kako postati uspešan časovničar?

  1. #1
    Novi član
    Član od
    10.2.2012.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    13
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Kako postati uspešan časovničar?

    Kako postati uspesan casovnicar ? Da li postoje skole u inostranstvu za casovnicare ? Posao u nekoj od vodecih firmi ? Molim vas pisite vise o tome. Unapred se izvinjavam ako nisam postavio temu na pravo mesto ili ako tema vec postoji ,nov sam. Pozdrav svima !

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    AleksaM evo da ti pozelim dobrodoslicu, nadam se da ces jednog dana postati uspesan casovnicar. Mislim da smo pricali o skolama u inostrastvu u nekoj temi, koju ne mogu sada da pronadjem, ali mi se cini da je cena bila jako visoka. Ovde u Srbiji ne znam da postoji skola, verovatno se taj zanat uci kod vec poznatog i iskusnog casovnicara.

    Evo teme gde mozes dobiti malo detaljnije informacije, a sigurno ce i nas cenjeni moderator @watchmag01 imati za tebe jos dobrih saveta:

    http://www.svetsatova.com/forum/f114...stva-4828.html
    Poslednja ispravka: tolarbo (10.2.2012. u 13:36)

  3. #3
    Novi član
    Član od
    10.2.2012.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    13
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    Koliko sam se raspitao ,kod nas je ovo veoma malo placen posao ,barem casovnicari u mom gradu jedva sklapaju kraj sa krajem. Dok je u inostranstvu druga prica. Cena je nebitna,gajim ljubav prema satovima i vlasnik sam nekoliko njih ,pa bih se mozda oprobao u tom poslu,upisao neku dobru akademiju za satove ili slicno u inostranstvu. Za sada mi to deluje privlacnije od nekog fakulteta,posto zavrsavam srednju skolu i maltene biram zivotni put. Sto vise informacija dobro dodje

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    Aleksa, dobro nam došao i želim ti mnogo sreće u tom poduhvatu. Nadam se da ćeš ostvariti svoju želju i da ćeš biti dobar i uspešan časovničar. Nadam se da će ti neko konkretnije odgovoriti na pitanje u vezi sa školovanjem, a biću slobodan da kažem šta mogu o zaradi.

    Kao i kod svake uslužne delatnosti, u šta časovničarski posao spada, imaš mnogo faktora koji utiču na zaradu. Pretpostavljam da živiš u manjem gradu, gde privreda nije dovoljno jaka, što je nažalost slučaj gotovo svuda u zemlji.

    Elem, ako hoćeš da zaradiš u bilo kom poslu, pre svega ti je potrebno tržište. Ukoliko npr. prodaješ mercedese, svakako da ćeš više zaraditi prodajući ih u Francuskoj nego u Burkini Faso, jer u prvoj zemlji imaš veliko tržište sposobno da ih plati, a u drugoj ne. Ako radnju otvoriš u malom mestu, u startu imaš malo mušterija, a ako je privreda tvog grada upropašćena, onda ih je još i manje. Ukoliko se polovan navijač u pristojnom stanju može kupiti za 500-1000 dinara, ne računajući kvarcne satove koji isto toliko koštaju, malo je onih kojima ćeš moći da uzmeš istu ili veću sumu za obično čišćenje. Moći ćeš da prodaš nekoliko baterija, poneku narukvicu i to je to. Ukoliko ti je radnja na manje prometnom mestu, broj mušterija se automatski još više smanjuje.

    Beogradski časovničari imaju koliko-toliko bolje tržište, ali bar dvojica su mi rekli da dosta novca ode na poreze, takse, radnju, isticanje firme, penziono i dr. I oni moraju da paze koliko će naplatiti pojedine usluge. Ako im dođe npr. penzioner koji ima matori darwil, ne mogu mu uzeti 50€ za čišćenje. Ako traže 10€, penzioner može otići na obližnju pijacu i za istu ili nižu sumu može da kupi kvarcni sat koji će trajati bar neko vreme, uz relativno mali trošak za baterije. Ako svoj rad naplate manje, sve će otići na pomenute troškove, a časovničar će imati mizernu zaradu. Ukoliko zarađuje od prodaje baterija, narukvica/kaiševa, svakako da ima konkurenciju na svakoj pijaci, jer u cenu mora da uračuna sve neophodne dažbine.

    Za bilo koju ozbiljniju intervenciju na satu je potrebno vreme, a ono košta. Ukoliko časovničar provede osam sati radeći na jednom satu, on to mora da naplati, ali ako naplaćuje previše, ima malo mušterija.

    Ukratko - začaran krug iz koga se teško izvući. Ako ostaješ u zemlji, veće su šanse da kao časovničar zaradiš u BG, a ukoliko ideš u inostranstvo, šanse se povećavaju.
    ivourar1, bajker71 and dusan345 like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  5. #5
    Novi član
    Član od
    10.2.2012.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    13
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    Apsolutno si u pravu ,u pitanju je mali grad. Kao sto si i rekao tako sam i sam video,posao je veoma mali ,koja sitna popravka ,eventualno menjanje baterije. Uopste casovnicarske radnje su slabe,jer iole ko ima dobar sat odnece ga kod ovlascenog servisera. Generalno ,bio sam zainteresovan da cujem vise o skolovanju i daljem rada. Tipa ubaciti se u firmu nekog poznatog brenda,a ne otvaranje sopstvene radnje,jer je nase celokupno trziste malo. Hteo sam vise o tome da znam,kakvi su ljudi koji tamo rade,kako se zaposliti,kolika je njihova zarada,radno vreme i ostalo. Pozdrav

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    Palo mi je na pamet još nešto, čisto za prvu pomoć. Idi na ovaj link: Knjige o satovima

    Tu imaš nekoliko knjiga o satovima, a mislim da je ova poslednja, Urarski priručnik Josipa Ivankovića dobra za početak. Iako je u pitanju staro izdanje, dobro je za učenje osnova, a ako imaš vremena, pogledaj i ostale knjige.

    Osim toga, da li si možda probao da pitaš časovničara u svom gradu da li bi te primili na obuku? Ako bi pristali, mogao bi da odlaziš posle škole ili tokom raspusta kako bi naučio osnove. Pretpostavljam da bi počeo od sitnijih stvari, kao npr. otvaranje sata i zamena baterije (a ima više tipova kućišta koje treba umeti otvoriti), zamena kaiša/narukvice, skraćivanje narukvice, pa onda slede rasklapanje i čišćenje i tako dalje. Ovakav odnos učitelja i učenika je bio karakterističan za mnoge zanate - radiš besplatno uz nadzor, ali tako i učiš. Ukoliko bi časovničar pristao na to, mislim da bi ti to iskustvo bilo veoma korisno.

    Predlažem da se raspitaš i u beogradskom Zavodu za udžbenike da li postoji bar neka knjiga u njihovom izdanju ili preko Ministarstva prosvete da li ovaj obrazovni profil postoji u nekim školama, ali ako bi uspeo da se dogovoriš sa nekim časovničarem, to bi ti bilo najbolje.

    Ne znam koliko sam ti pomogao, ali se nadam da će se neko od forumaša javiti sa boljim idejama.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  7. #7
    Novi član
    Član od
    10.2.2012.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    13
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    Najbolje bi bilo kada bi se pojavio neko sa takvim iskustvom ili slicno Konkretno me je interesovala skola,dalja zaposlenja ,itd,jer ukoliko bih stvarno resio da se bavim time ,otisao bih verovatno u Svajcarsku i izdvojio koliko god novca za skolovanje,jer gledano ,to bi bio moj put i moj zivotni posao. Hvala na pomoci u svakom slucaju. Cekamo sledece clanove da se jave ,verujem da ovo moze da bude zanimljiva tema i ostalim clanovima.

  8. #8
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom re: Kako postati uspešan časovničar?

    jedan od puteva u Hrvackoj je da se zaposliš kod nekoga ko ima servis i prodaju satova da ti ide 3-godišnji staž položiš razliku predmeta i praksu da možeš izaći na majstorski ispit . Kad to položiš onda kreneš tražit poso u švici.U međuvremenu upišeš tečajeve francuskog ili njemačkog zbog lakšeg praćenja predavanja u švici.
    Već sada uzmeš u ruke Ivankovićev urarski priručnik i kreneš učit teoriju a posle rada u trgovini satova visi iznad glave servisera i upijaj znanje a praksu teši navečer doma.KAD savladaš osnove teorije kaj nije teško za prosječnog mladok čovjeka ,jedino ak nisi baš tutlek sa tehniku ostaje ti samo praksa praksa i ponavljanje ,ponavljanje dok se ne stekne rutina.
    možeš i otići odma u švicu i upisat škole ali bude išlo puno teže i od table raze
    vladas, jagos, VLADAN P and 2 others like this.
    CUBUS ORIENT CASIO ROMANSON SEIKO PULSAR LORUS
    MEEX KENNETH COLE MAREA POLICE

  9. #9
    Časovničar Avatar korisnika ivourar1
    Član od
    31.10.2008.
    Lokacija
    tratinska 18, zagreb
    Poruke
    63
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Kako postati uspešan časovničar?

    Poštovani budući kolega AlexaM, fasciniran sam Vašim entuzijazmom i voljom da uđete u ovaj čarobni svijet satova, mehanizama, servisa i općenito finomehanike.
    Sve što su vam ljudi pisali, apsolutno potpisujem. i Neša i Tolarbo i Watchmag sve su Vam objasnili.
    Osim volje, morate imati smisla za mikromehaniku, koordinaciju pokreta, dobar vid. Morate imati bazu ili osnove gdje će te s nekim koji ima volje i strpljenja, polako ulaziti u svijet satova. To znači da barem 2 godine morate provesti uz nekoga koji svakodnevno radi popravke, mijenja baterije, remene, koji se bavi ne teoretskim, nego praktičnim radom i da Vam ta osoba polako prenosi svoje znanje i otkriva čari ovog našeg posla.
    Kada steknete praktično i teoretsko znanje onda možete razmišljati o nekoj nadogradnji svojih viještina i znanja.
    Znate, nekada su postojali majstori koji su šegrtima to znanje prenosili. bili ste šegrt 4 godine, da bi nakon toga došli do statusa kalfe, pa ste tek onda mogli nakon 2 godine pristupiti majstorskom ispitu. Što u našem poslu prevedeno znači, prvu godinu čišćenje i poliranje vanjskih dijelova kućišta sata, izrada štiftova i pomoćnog materijala i upoznavanje sa specifičnim alatima.
    Nakon toga u drugoj godini polako rastavljanje i sastavljanje vekerica i jednostavnijih zidnih satova. Nakon toga možete krenuti sa jednostavnijim ručnim satovima.
    Da ne duljim, vidite po ovom malom opisu da je to puno kompliciranije, nego što izgleda.
    Osvrnuo bih se još samo o Vašoj ideji školovanja u inozemstvu.
    Da postoje, specijalizirane škole koje traju 4 godine, od 22 miliona stanovnika bivše SFRJ poznam samo 3 osobe koje su završile te škole 1 u Sloveniji i 2 u Srbiji.
    Prvi je razlog taj, što nitko Vam neće dati stipendiju. Sve sami Vi ili Vaša obitelj morate platiti, a to su enormni novci za nas u regionu.
    Drugi je razlog što Vam je Watchmag napisao, perfektno znanje francuskog i njemačkog ili engleskog, 2 jezika u svakom slučaju.
    Treći razlog, ajmo reći i predpostaviti da znate jezike, da Vi ili obitelj možete izdvojiti 100.000 eura za 4 godine školovanja i da završite Wostep ili ETVJ, ili CEPT i onda....
    Treba Vam još 50.000 eura da opremite radionicu, a razmišljati o tome da će te možda trebati nekom uvozniku, i ako ćete mu i trebati, dali će te moći valorizirati svoje znanje i vještine kroz plaću....čisto sumnjam.
    Ostati raditi vani? To je neka opcija, ali vrlo nesigurna...
    I još samo ovo, o nekim tečajevima, kursevima i sminarima možete razmišljati, ali samo ako imate praksu i radno iskustvo i ako Vas firme za koje radite procjene da se isplati u Vas i u Vaše znanje ulagati.....
    A do tada morate napraviti vagon servisa....
    No, zbilja smatram da sve ove prepreke možete preskočiti, da se možete ostvariti u ovom poslu. Da, možete postati majstor, vrhunski ako Vi to želite...a volju koliko vidim imate....
    Sretno!
    Nadam se da sam bio od koristi...
    Ivo, majstor urar.
    milan zmaj, vladas, jagos and 2 others like this.

  10. #10
    Novi član
    Član od
    10.2.2012.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    13
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kako postati uspešan časovničar?

    Hvala na odgovorima.Znaci Svajcarci ne daju stipendiju. Ne bi bio problem da platim skolovanje ,nego jel je to po tvojoj prici doskolavanje ili mozes otici i upisati bez ikakvog znanja? Nisam mislio o otvaranju radionice,hteo sam da pitam za rad od u nekoj firmi. Koje kvalifikacije poseduju ljudi koji rade npr u Breitling-u ili slicnoj firmi,plate i slicno.. Pozdrav

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Otvaranje časovničaske radnje
    By Misko81 in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 14.4.2011., 8:08
  2. Mali časovničar
    By VLADAN P in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 26.2.2011., 11:26
  3. Pomoć - preporučite mi dobrog časovničara
    By Johny in forum Džepni satovi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 21.11.2010., 15:24
  4. Kako su Švajcarci postali najveći časovničari?
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 1.6.2008., 20:55

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •