Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 13
  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    Ne znam da li ste imali prilike da ispratite priču o restauraciji jednog od najkomplikovanijih i najvrednijih A. Lange & Söhne džepnih satova ali ono što su časovničari ovog proizvođača uradili je zaista neverovatno i ostavlja bez daha.

    Priča počinje 2001. godine kada je na zahtev samog vlasnika sata, bračni par doneo ovaj džepni časovnik u A. Lange & Söhne. Vlasnik sata ga je pre dobrih 50 godina nasledio i obzirom da je dobar deo mehanizma podlegao zubu vremena želeo je da zna da li vredi restaurirati sat ili ne. Na žalost, iako je kućište od rozog zlata bilo gotovo savršeno očuvano, na satu koji je napravljen davne 1902. godine dobar deo od 883 dela mehanizma je bio zarđao i izlomljen i misiju restauracije gotovo učinio nemogućom.



    No, A. Lange & Sohne je ipak rešio da povrati sjaj jednom od najkomplikovanijih satova koje je napravio, prihvatio se posla i ubrzo je oformljen tim od petoro ljudi, vrhunskih majstora i časovničara koji su bili zaduženi za restauraciju. Mehanizam je zaista bio u izuzetno lošem stanju i samo za rasklapanje je bilo potrebno tri meseca. Kako kaže Jan Silva, jedan od vodećih časovničara koji je radio na ovom projektu, pojedine delove mehanizma je korozija uništila do mere neprepoznatljivosti dok su drugi delovi bili slepljeni pa je bilo potrebno smisliti načine kako ih odvojiti a pritom ne uništiti.


    Mehanizam pre restauracije

    Od 833 dela mehanizma sačuvano je i vraćeno u život sve što se moglo restaurirati a ono što nije moglo da bude popravljeno je iznova napravljeno pri čemu je na novim delovima mehanizma sa donje strane naznačena godina izrade. Tokom restauracije časovničari su nailazili na brojne probleme, na prvi pogled nerešive i nepremostive obzirom na stanje mehanizma a najviše su se namučili prilikom obnove komplikacije velikih i malih zvona (grande and petite sonneries). Na kraju je i ova prepreka premošćena i sat je 2010. godine, prilikom obeležavanja 165 godina od osnivanja ovog proizvođača, prikazan u svom obnovljenom ruhu. Krajnji ishod cele priče možete i sami videti na priloženim slikama.


    Mehanizam nakon restauracije









    Tim zaslužan za restauraciju


    Danas zahvaljujući neverovatnom trudu koji su uložili časovničari ove poznate kuće svi delovi mehanizma u A. Lange & Söhne Grande Complication 42500 funkcionišu besprekorno. A. Lange & Söhne je predstavio i knjigu "Grande Complication No 42500" koju je posvetio ovom remek delu časovničarske industrije a u kojoj je opisan kompletan proces restauracije.



    A. Lange & Söhne
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  2. #2
    Član
    Član od
    5.1.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    252
    Lajkovi
    79
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    sta reci osim

    sat stvarno ostavlja bez daha, svakako je vredelo truda ovih ljudi, svaka im cast!

    odlican tekst, hvala dragone

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika milospinkfloyd
    Član od
    8.9.2010.
    Lokacija
    https://t.me/pump_upp
    Poruke
    579
    Lajkovi
    190
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    svaka cast! neverovatno...zna li se koliko otprilike vredi ovaj sat?

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    Ovo je sjajno. E sta su ti majstori svog zanata! I sada kada mi sajdzija bude rekao da nesto ne moze, ima da mu odstampam ove slike
    Salim se, ali ovo je stvarno umetnost! Dragone gde li si samo ovo iskopao? Cestitke!

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    Fantasticno! Lange & Sohne su opravdali svoju reputaciju i pokazali jos jednom da s punim pravom zauzimaju mesto u samom vrhu casovnicarkse umetnosti...!
    Hvala na tekstu, Dragone!
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  6. #6
    Časovničar Avatar korisnika ivourar1
    Član od
    31.10.2008.
    Lokacija
    tratinska 18, zagreb
    Poruke
    63
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    volio bih znati koliko je ta restauracija mehanizma i kućišta koštala.
    imao sam prilike poslati upit sa slikama za jedan ručni čelični JLC iz četrdesetih godina.(u tvornicu)
    ostao sam bez texta.
    cca 1200chf
    sat vrijedi, tržišno, ne emotivno, u to ne ulazim, manje od cijene restauracije.

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    Ne znam koliko je koštala restauracija sata jer ju je A. Lange & Söhne odradio besplatno a sve što su zauzvrat tražili od vlasnika jeste da im sat bude dostupan za izložbe i promotivne svrhe. Za restauraciju sata je bilo potrebno preko 5000 radnih sati, tim vrhunskih majstora, mnogo strpljenja i snalažljivosti obzirom da tehnička dokumentacija za ovaj sat nije postojala a trajala je dobrih devet godina tako da verujem da cifra koju bi A. Lange naplatio ne bi bila mala.
    Procenjena vrednost Grande Complication 42500 je 2.3 miliona US dolara a interesantno je da je prvi vlasnik ovaj sat platio 5600 zlatnih maraka, cifra za koju se u to vreme mogla kupiti jedna vila.

    Vila ili džepni sat? Džepni sat ili vila? To bi verovatno za mnoge bila prava mozgolomka.

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  8. #8
    Časovničar Avatar korisnika ivourar1
    Član od
    31.10.2008.
    Lokacija
    tratinska 18, zagreb
    Poruke
    63
    Lajkovi
    38
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    jako zgodan i vedar komentar! bravo.

  9. #9
    Mlađi član Avatar korisnika simke
    Član od
    5.11.2010.
    Lokacija
    NOVI SAD
    Poruke
    86
    Lajkovi
    24
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    Fantasticna tema. Inace moja omiljena firma. Sta reci pokazali su sta znaju. Mozda to govori koliki su majstori casovnicarstva nekada zemljom hodali. S obzirom da je njima trebalo, pored danasnje superiornije tehnologije, toliko vremena da sve repariraju. Naravno treba uzeti u obzir da je verovatno dokumentacija unistena za vreme II svetskog rata. PREDIVNO

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika milospinkfloyd
    Član od
    8.9.2010.
    Lokacija
    https://t.me/pump_upp
    Poruke
    579
    Lajkovi
    190
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: A. Lange & Söhne Grande Complication 42500

    vrlo zanimljivo. koliko kapiram sat nije dobio na vrednosti od kada je kupljen pa do sada? sem ako ne gresim u proceni da vila kosta 2.3 miliona $

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Longines Master Complication
    By Marko 5 in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 1.11.2010., 17:58
  2. A. Lange & Sohne - Lange 1 Daymatic ručni sat
    By dragon in forum A. Lange & Söhne
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 7.2.2010., 18:21
  3. A. Lange & Söhne satovi - info
    By dragon in forum A. Lange & Söhne
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.3.2009., 11:10

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •