Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree11Likes

tema: Fortis classic cosmonauts

  1. #1
    Novi član
    Član od
    23.2.2021.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Fortis classic cosmonauts

    fortis.jpg 401.21.72_M_Classic-Cosmonauts-Limited-Edition-final.jpg


    Veliki pozdrav!!!
    Trenutno sam u potrazi za dobrim automatik svajcarcem.
    U Delta sitiju video Fortis Classic Cosmonauts Chronograph i na prvi pogled mi se svideo.
    Stvarno prelep sat. Zanima me da li ovaj sat opravdava cenu od 3000e (370.000din) u odnosu na druge brendove.
    Mehanizam je 7750 koliko mi je poznato (ispravite me ako gresim), najpoznatiji svajcarski chrono automatic (ne znam koja verzija ide u Fortisa da li elabore ili Top grade i da li to opravdava ovoliku cenu).
    Da li je bolje uzeti neki Hamilton ili Longines (Intra-Matic Auto Chrono i longines conquest automatic chrono 44mm)?
    Svaki savet ili preporuka dobrodosli su.

  2. #2
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Novi Fortis modeli nemaju vise nista od ETA mehanizama. Novi vlasnik je krenuo u novu egzibiciju sa "svojim" mehanizmima. (U sustini, deluje da je to zapravo u ogromnoj meri kopija ETA mehanizama, barem ono sto sam ja istrazivao, a priznajem da nisam puno oko hronografa) Ako pitas da li je mnogo novca za Fortis, rekao bih da je to cenovni rang u kome se on krece (i jeftinije moze da se nadje, isto u radnjama) a ako pitas da li je mnogo za ETA 7750, rekao bih da jeste. Mislim da je tu klot mehanizam, odnosno, "najnizi" nivo u pitanju. Za taj novac bih pre otisao do Longines-a iako mi se vise dopada Fortisova prica i stil. Proveri i polovne modele. Siguran sam da ces naci Fortis modele koji su sigurno 50-60% jeftiniji od novog a u super stanju. To je ozbiljna cifra novca. Zasao si cak i u rang Tag Heuer-a. Doduse, nije hronografski

  3. #3
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    U toj kategoriji je i novi Longines Spirit Chronograph zanimljiv izbor. Ja sam eliminisao spirite generalno jer stoje uzasno na manjem zglobu, ali su mi lepi.

    Inace, ja sam skoro uzeo Hamilton Intramatic Chrono
    eee and Waldi like this.

  4. #4
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Za ljubitelje tool satova i poklonike modernih pilotskih satova, Fortis svakako opravdava navedenu cenu. Za nekoga, koje mu ove kategorije ne predstavljaju prioritet, ova će cena biti verovatno previsoka. Fortis je od 1992 godine reputaciju izgradio na robusnom pilotskom odnosno svemirskom Flieger Chronographu, kakav je i Classic Cosmonauts.
    Druga dva sata, koja navodiš, Hamilton Auto Chrono i Longines Conquest ne spadaju u kategoriju Cosmonautsa. Prvi je Rally, drugi spada u sportsko-elegantnu liniju i daleko su od toola.
    Zajedničko im je to, da baziraju na Elabore verziji ETA Valjoux ili Sellita SW 500, koja najverovatnije pokreće Fortis. Kažem najverovatnije, jer Fortis ne specificira šta je osnova za njihov UW 50. Pošto 7750 i Sellita SW500 imaju potpuno jednake dimenzije (30,0 mm x 7,9 mm), 25 rubina, 48 sati rezerve snage, na osnovi zvaničnih specifikacija je nemoguće uočiti razliku (potrebno je videti gravuru simbola proizvođača na mehanizmu). Ali pošto je Fortis u poslednjih nekoliko godina daleko od bliskih odnosa sa Swatch grupacijom, skoro je sigurno, da su morali da se povežu sa Sellitom, osim ako im nije od ranije ostalo starih zaliha, što je teoretski moguće, jer produkcija Fortisa na godišnjem nivou iznosi samo 3000 satova. Sa druge strane, ETA već godinama ne dobavlja ebauche verzije mehanizama nego sastavljene varijante, pa ne verujem da 20 zaposlenika kod Fortisa rastavlja mehanizme i onda ih ponovo sastavlja i finišira sa vlastititim rotorom, tako da je 99 %, da se radi o Selliti.
    Na kraju krajeva, Sellita je preko 40 godina sastavljala mehanizme ETA i SW500 je od 2012 godine potpuni klon Valjouxa 7750.

    Savetujem ti, da pažljivo probaš sva tri sata i vidiš, koji ti daje najbolji osećaj, jer su prilične razlike među njima, što se tiče osećaja na ruci i robusnosti.
    Hamilton Intra Matic je skoro za trećinu jeftiniji i što se tiče unutrašnjosti ne zaostaje za Fortisom. H31 ima 12 sati veću rezervu rada.
    Longinesov L688 hronograf, koji je u istom cenovnom razredu (BigEye) kao i Fortis, donosi čak Column Wheel verziju mehanizma, koja je cenjenija od Valjoux/Sellita Cam Switched strukture.
    Ako su ti tool satovi bliži, onda u tom cenovnom razredu ima i boljih izbora. Sinn 103. Ipak, ako želiš, da probaš i kupiš sat na licu mesta, za 3.000 € se može dobiti novi Tag Heuer Aquaracer sa Calibre 16 (ETA 7750 ili Sellita SW 500), odičan tool, koji u odnosu na ovaj Fortis sadržava keramički bezel iako nema transparentno dno - staklo na poklopcu, koje je kod Fortisa a i uopšte u tom cenovnom rarzedu, mineralno. Odličan sportski sat, vrlo dobro sklopljen sa 30 ATM WR.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (6.5.2021. u 18:02)
    eee, VLADAN P, BucaJr. and 4 others like this.

  5. #5
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Mislim da sam vidjao na KP isti ili slican model Fortisa (polovan), za oko 1300€. Zaboravih da dodam u postu pre...

  6. #6
    Novi član
    Član od
    23.2.2021.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Hvala puno na odgovoru momci.
    Zanimalo me bas misljenje nekog strucnijeg od mene u vezi Fortisa.
    Citao sam predhodne vase postove u vezi Selitta mehanizama i da oni koriste malo losije materijale u odnosu na Etu.
    Vizelno Fortis mi se bas svideo nisam gledao da li je toll sat nekako sat ili mi se svidja ili ne.
    Doduse dosao sam do ranga od 3000e samo zbog Fortisa, ali to je ozbiljna svota novca ucinilo mi se da ne opravdava cenu.
    Mozda je najbolja opcija uzeti polovan Fortis , sto kaze kolega Waldi ako izleti ili neki Hamilton sa 7750 ili 7753.

  7. #7
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.337
    Lajkovi
    27418
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Za 3.000 evra možeš dobiti sat sa Chronometer specifikacijama.
    Omega rules !!!

  8. #8
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Moze kod MIDO-a i za 1200

  9. #9
    Novi član
    Član od
    23.2.2021.
    Poruke
    7
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Mido ima finih modela ali kao brend nije nesto zanimljiv mozda oni modeli multiford nisu losi ali pre bih uzeo baume & mercier (ima jedan na kupujem prodajem polovan za 1300e).
    cak i ako gledamo polovne jedan Rado chrono se vrti vec par nedelja za 1500e na kp.
    Za sumu novca od oko 1000-1500e polovnih ima jako zanimljivi satova (Oris, Rado, Longines, Tag..ne mogu da ih se sve nagledam, sve bih uzeo).
    Pobao sam pre nekoliko meseci Longines spirit nov u Bomaru 330.000.
    Iksreno prvi automatik uzimam sad ne znam da li bi mi znacilo sta Chronometar.

  10. #10
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.337
    Lajkovi
    27418
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Fortis classic cosmonauts

    Pa kad već daješ toliko para onda bolje odmah izaberi crhonometar.
    Omega rules !!!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •